Beşiktaş Çocuk Korosu Web Sitesi Yayında

Beşiktaş Çocuk Korosu ile ilgili her şeyi bundan sonra burada bulabileceksiniz.

Beşiktaş Çocuk Korosu Web Sitesi Yayında” üzerine 5 düşünce

 1. Eser Oray Şengün

  Beşiktaş Belediyesine, ve gıyabında Sn. Başkanımıza sanata katkısı ve evrensel yaklaşımı nedeniyle minnettarız.
  Koro projeniz için teşekkürler.
  Sevgi ve Saygılarımla

  Eser Oray Şengün

  Yanıtla
  1. Güneş Kaya

   Güzel sözleriniz ve desteğiniz için çok teşekkür ederiz. Hiç bitmeyecek ve çok gelişecek bir proje bu.

   Sevgilerimizle.

   Koro yönetimi ve eğitmenleri.

   Yanıtla
 2. eyüp çakar

  torpil yapmıssınz tebrikler ita okulunda okuyan ogrencileri almıssınız bravo size
  bumu anlayısınız müzik egtiimi alan çocuklarla egetim almayan çoçuklara yapılırmı bu bastan belirtseydiz sartları
  çok çok bravo

  Yanıtla
  1. Güneş Kaya Yazar

   Sayın Çakar, nasılsınız?

   Öncelikli olarak serzenişinize her ne kadar içinde yanlışlarla dolu olsa da saygı duyarak samimi bir cevap vermek isterim.

   Ben Güneş Kaya, Beşiktaş Çocuk Korosu’nun kurucusu ve şefiyim. İki eğitmeninden de biriyim.

   Sınavı da yılların deneyimi değerli piyanist ve Güzel Sanatlar Lisesi öğretmeni Sn. Gülnur Ünlütürk ile birlikte yaptık.

   Şimdi size çok samimi olarak tüm durumları yazmak ve değerlendirmeyi de size bırakmak isterim.

   1- “Torpil yapmışsınız” demişsiniz. Torpil / haksız insan kayırma dediğimiz durum hayatımızda hiç olmayan bir şey değil malesef, bu konuda size katılıyorum. Fakat yanıldığınız konu, benim hayatımda torpille bir şey kazanmamış veya torpille şimdiye kadar asla birilerine haksızlık etmemiş olmamdır.

   2- “İTA okullarında okuyan öğrencileri almışsınız” demişsiniz. Öncelikle bir düzeltme yapayım, öğrencileri değil sadece 1 öğrenciyi aldım.

   Dara isimli bu öğrencim zaten hali hazırda ülkenin en iyi konservatuvarlardan birisi olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarını kazanmış bir öğrencimizdir. (benim de mezun olduğum okul)

   Ve bu sınava, öğretmenliğini yaptığım İTA Okullarından giren (hatta girmesini tavsiye ettiğim tek öğrencimdir)

   Sınav sonucu şu şekildedir:

   Tek ses duyuş: Hepsini duydu.
   Çifte ses duyuş: Çoğunluğunu duydu.
   Ritim: Çok iyi.
   Melodi : Çok iyi.

   Zaten konservatuvarı kazanmış bir öğrencinin, buna benzer her sınavı kazanması da çok doğaldı. Ben de bu anlamda hem destekledim kendisini hem de önerdim. Eğer misafirimiz olursanız, kendisini de özel olarak dinlemenizi çok isterim.

   Ayrıca işin şu boyutu da var, hasbel kader ben torpil yapmak istemiş olsam da, buna Gülnur Hanım asla izin vermez ve yeterli olmadığını düşündüğü bir çocuğu asla kabul etmezdi. Bunu da bilin. Kendisinin cv’sini ve eğitimciliğini araştırırsanız da bunun izlerini bulabilirsiniz.

   3- Size daha da belki yazdığınız yazıya üzüleceğiniz ve keşke bunları yazmasaydım diyebileceğinzi bir şeyi belirtmek isterim. Bu girdiğiniz sınavdan önce, koronun kurulması amacıyla sene başında yapılan sınavda toplam 3 İTA’lı öğrenci de başvurdu diğer 350 kişiyle birlikte. İTA’lı öğrencilerin sonucu şu şekildeydi:

   2 başarısız, 1 başarılı.

   Ve bu başarısız olan öğrencilerimden bir tanesi, çalışmakta olduğum kurumun ortağı ve yöneticisi idi. Fakat o anki sınav performansı yetersiz olduğu için kendisini almadım. Ve buna çok saygı duydular.
   Hal böyleyken, çalıştığım kurumun sahibine bile torpil yapmak asla kabul edemeyeceğim bir durumken, sizce bunu başkasına yapmam mantıklı mı? Sormak isterim size. Lütfen elinizi vicdanınıza koyup cevaplayın.

   4- Sevgili Gözde’nin sınav sonucu şu şekildeydi.

   Tek ses: Duymadı ve ton dışıydı.
   Çift ses: Duymadı ve ton dışıydı.
   Ritim: Çok iyiydi.
   Melodi: Yine tam olarak duymadı.

   Fakat şunu da belirtmek gerekiyor ki, bu sınav performansının bu şekilde olmuş olması her zaman genele yayabileceğimiz bir sonuç vermeyebiliyor. Dolayısıyla Gözde kendisini ve kulağını geliştirebilecek biri de pekala olabilir. Veya çok heyecanlanıp o gün istediği performansı da göstermemiş olabilir. Ama öte yandan, yatkınlığı bu anlamda çok olmayan bir çocuk da olabilir. Belki sanatın apayrı bir alanında çok başarılı olup bizim yıllarca ayakta alkışlayacağımız biri de olabilir, olacaktır. Bu bağlamda konservatuvar sınavları da anlık performans gerektirdiğinden, her zaman sağlıklı sonuç vermeyebilir.

   5- Çok büyük bir tesadüftür ki, sahip olduğunuz işletmedeki müşterilerinizden birisi benim eski velim. Kızı ile 1 sene boyunca müzik çalıştım. Eğer bana inancınız yoksa, bu kişi ile görüşüp belki referans olarak kabul edebilir ve fikirlerini öğrenebilirsiniz.

   6- Koromuz kısa zaman önce kurulmuş olsa da, diğer pek çok kurumdan farklı olarak çok profesyonel ve yoğun bir çalışma içerisindedir. Bu yapılmış olan sınav, bir koro kuruluş sınavı değil, çok yatkın ve iyi çocukları koroya destek olmaları amacıyla yapılmış bir sınavdır.

   Bu yaptığım uzun açıklamaların ardından, size bir kaç şey sunuyorum.

   1- Tekrar kızınız ve eşiniz ile birlikte misafirimiz olmanız ve dilerseniz sizin de tanıklığınızda tekrar kulağına ve durumuna bakıp birlikte bir rapor çıkarmak ve yol göstermek. Eski sınav ile karşılaşmak.

   2- 14 Ekim’de Show TV’de yayınlanacak olan “Güldüy Güldüy Show” programında konuk olan koromuzu izlemeniz ve seviyeyi görmeniz. (Ki o program için bile aramızda eleme yapıp her koristi kullanmıyoruz)

   3- Birikte sohbet edip çayımızı içmeniz ve sanat eğitimi üzerine, müzik sınavları üzerine konuşmak ve fikir birliğine varmak.

   Olumsuz bu yazınızı web sitesinde içeriğinin tamamını doğru bulmasam ve çok üzülmüş olsam da, şeffaflık adına yayınlıyor ve size saygılarımı sunuyorum. Hiç bir çocuğu ayırt etmeksizin çok seviyor olduğumu da belirtmek isterim. Sanatsal şeylerle ilgili çocuklarınıza verdiğiniz desteği ve hassasiyetinizi anlıyor ve destekliyorum.

   Ama inanın.. Çok üzüldüm ve kırıldım da. Çünkü uzun yıllardır var olan öğretmenlik hayatımda ilk defa “torpil” başlıklı bir itham ile karşılaşıyorum, ki bu çok kırıcı.
   Sevgiler.

   Güneş KAYA
   gunes@guneskaya.com
   0538 625 2001 (Eğer konuşmak, fikir alışverişinde bulunmak isterseniz her zaman telefonunuzu beklerim) Eşiniz ve kızınıza sevgilerimle. Bekliyorum mutlaka.

   Yanıtla
  2. Güneş Kaya

   (Uzun yazıma ek olarak, dilerseniz bir prova gününde gelip 90 velimizle görüşebilirsiniz. İçlerinde iki çocuğu olup da bir çocuğunu alıp, bir çocuğunu almadığımız velilerden de sanırım sağlıklı bilgiler alırsınız diye düşünüyorum.)

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir