Sıkça Sorulan Sorular

+ Ne zaman kuruldunuz?
2016 yılının Mart ayında kurulduk. Tarihçe bölümünde daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

+ Provalar hangi günler ve saatler yapılıyor? Çalışma yeriniz nerede?
Geleneksel olarak cuma akşamları ve pazar sabahları çalışıyoruz. Provalarımız Etiler’deki Beşiktaş Belediye Binasında yapılmaktadır. Etkinlikler bölümünde daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

+ Provalarınıza seyirci kabul ediyor musunuz?
Kimi zaman evet. Bunun için mail ve/veya telefon aracılığı ile önceden bildirmeniz gerekiyor. Ayrıca o haftaki provanın içeriğine/önemine göre bunu kabul edebilir veya ileri tarihli başka provalarda değerlendirebiliriz.

+ Seçmeler ne zaman yapılıyor ve içeriği nedir? Hangi yaşlarda öğrencileri kabul ediyorsunuz?
Her yıl Ağustos ayında duyuruları yapılır ve Eylül ayında seçmeler gerçekleşir. O sene ilkokul 2’den itibaren tüm çocukları seçmelerimize kabul ediyoruz. Sınav içeriği ise, “tek ses duyma” – “çift ses duyma” – “melodi tekrarı” – “alkışla ritim tekrarı” – “eşlikli şarkı söyleme” ve “türkçe metin okuma” bölümlerinden oluşuyor. Sınav zamanında bu içerik ile ilgili daha detaylı bilgileri web sitemizden paylaşıyoruz.

+ Ara seçmeler yapılıyor mu?
İlk ay içerisinde (Eylül) sonradan gelen çocukları da bireysel olarak dinleyip değerlendirebiliyoruz. Ama ekim ayından itibaren o sene için tekrar bir alım gerçekleştirmiyoruz.

+ Neden Beşiktaş Çocuk Korosu’nu seçmeliyim?
Öncelikle çok güzel ve özel bir aileyiz. Korolarda söylemek bir hayat biçimi. Çocukların hayatlarını o an için bazen farketmeseniz bile çok ciddi bir biçimde yönlendirmiş oluyorsunuz. Onlara sanatsal bir yol çiziyoruz ve çoksesli kültürü kendilerine ve ailelerine kazandırmaya çalışıyoruz. Tarihçe bölümümüzde bununla ilgili daha geniş bir açıklama var. Ayrıca videolarımızda çocuklarımızın gözlerinde de bunun cevabını bulabilirsiniz.
Bununla birlikte Beşiktaş Çocuk Korosu tek seçenek değil, koral faaliyetler her nerede, ne adla yapılıyor olursa olsun destekliyoruz. Ülkemizde bu sanatsal çalışmalar ne kadar çok yapılırsa o kadar aydınlık bir geleceğimiz olacağını düşünüyoruz.

+ Kaç eğitmen var? Hangi sanatçılar ile işbirliğindesiniz?
Şu an için koronun bir kurucu şefi ve bir piyanisti bulunmakta. Ayrıca koromuzun bir de koordinatörü mevcut. Eğitmenler kısmında bu kişilerle ilgili bilgileri edinebilirsiniz.
2016’dan bugüne çok sayıda ünlü Opera Sanatçısı, Besteci, Orkestra, Pop Sanatçısı ile çalıştık ve çok özel yerlerde ve organizasyonlarda görev aldık. Bunun için Referanslar bölümüne göz atabilirsiniz.

+ Firmamız / Okulumuz ile ortak profesyonel bir çalışma gerçekleştirebilir misiniz?
Elbette. Çok sayıda bu tarz etkinliklerimiz oldu geçmişte. Referanslarımıza göz atabilirsiniz. İletişim bölümünden konuyla alakalı bizle irtibat kurabilirsiniz.

+ Repertuarınızda ne tarz eserler var ve hangi dillerde şarkılar söylüyorsunuz?
Sitenin repertuar bölümünden de görebileceğiniz üzere, klasik çocuk şarkılarından marşlara, Oratoryolardan Opera’lara, Popüler şarkılardan Napolitenlere, Film Müziklerine, Türkülere kadar pek çok tarzda eseri seslendiriyoruz. Şimdiye kadar söylediğimiz diller; Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İbranice.

+ İnteraktif Konser nedir?
İnteraktif kelime anlamıyla “etkileşimli” demek. Belki ileride bu kelimeyi kullanmak daha doğru olur. 26 Aralık 2019 tarihinde ilk defa (sanırım ülke tarihinde de ilk defa) bir çocuk korosu 2 saat boyunca sahnede kaldı ve seyirciyle bu denli farklı etkileşim içerisinde olarak bir gösteri düzenledi. Bu gösteri türünde seyirciler yer yer koreografinin parçası oluyorlar, yer yer oturdukları yerden şarkılara eşlik ediyorlar. Bir koro seçme sınavını bire bir deneyimlerken, aynı zamanda koro seçmelerini kazanmaları durumunda provalarda nelerle karşılaşacakları ile ilgili de bilgi ediniyorlar. Ayrıca gösteri sırasında türlü eğlenceli flashmob’larla da karşılaşıyorlar. Bu bağlamda seyircinin maksimum eğlendiği ve keyif aldığı bir etkinlik haline geliyor.

2020 yılında yaşanan pandemi günlerinde neler yapıyorsunuz?
Fiziken bir arada olamıyoruz elbet, çocuklarımızın ve eğitmenlerimizin sağlığı her şeyden önce geliyor. Pek çok yarışma-festival-konser etkinliğimizi iptal ettik. Fakat yine de boş durmuyoruz. Ara ara özlem giderdiğimiz sanal toplantılarımız oluyor. Bu yaşanan süreçte 23 Nisan, Anneler Günü, vb. günler için özel çalışmalar yaptık. Bunları web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan paylaştık. Tüm çalışmalara çok emek verdik ve yapmış olmak için yapılmış bir şey istemedik. Bu aralar şefimize ait yeni bir Nazım Hikmet bestesi ve Babalar Günü ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birbirimizi çok özlüyoruz ve bu özlemin ileride çok güzel günleri getireceğini düşünüyoruz.

+ Neden çocuk korosu?
Çünkü çocuk sesi, dünyanın en güzel sesi. Hiç bir zaman da susmamalı.