Sıkça Sorulan Sorular

+ Ne zaman kuruldunuz?
2016 yılının Mart ayında kurulduk. Tarihçe bölümünde daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

+ Provalar hangi günler ve saatler yapılıyor? Çalışma yeriniz nerede?
Geleneksel olarak cuma akşamları ve pazar sabahları çalışıyoruz. Provalarımız 2022 yılı itibariyle Levent Kültür Merkezi’nde (Zübeyde Ana Kültür Merkezi) yapılıyor. Etkinlikler bölümünde daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

+ Provalarınıza seyirci kabul ediyor musunuz?
Kimi zaman evet. Bunun için mail ve/veya telefon aracılığı ile önceden bildirmeniz gerekiyor. Ayrıca o haftaki provanın içeriğine/önemine göre bunu kabul edebilir veya ileri tarihli başka provalarda değerlendirebiliriz.

+ Seçmeler ne zaman yapılıyor ve içeriği nedir? Hangi yaşlarda öğrencileri kabul ediyorsunuz?
Her yıl Ağustos ayında duyuruları yapılır ve Eylül ayında seçmeler gerçekleşir. O sene ilkokul 2’den itibaren tüm çocukları seçmelerimize kabul ediyoruz. Sınav içeriği ise, “Tek ses duyma” – “Çift ses duyma” – “Melodi tekrarı” – “Alkışla ritim tekrarı” – “Şarkı söyleme” ve “Türkçe metin okuma” bölümlerinden oluşuyor. Genelde az sayıda çocuk alıyoruz. Sınav zamanında bu içerik ile ilgili daha detaylı bilgileri web sitemizden paylaşıyoruz.

+ Ara seçmeler yapılıyor mu?
İlk ay içerisinde (Eylül) sonradan gelen çocukları da bireysel olarak dinleyip değerlendirebiliyoruz. İhtiyaç halinde ara seçmeler de açabiliyoruz.

+ Neden Beşiktaş Çocuk Korosu’nu seçmeliyim?
Öncelikle çok güzel ve özel bir aileyiz. Korolarda söylemek bir hayat biçimi. Çocukların hayatlarını o an için bazen farketmeseniz bile çok ciddi bir biçimde yönlendirmiş oluyorsunuz. Onlara sanatsal bir yol çiziyoruz ve çoksesli kültürü kendilerine ve ailelerine kazandırmaya çalışıyoruz. Tarihçe bölümümüzde bununla ilgili daha geniş bir açıklama var. Ayrıca videolarımızda çocuklarımızın gözlerinde de bunun cevabını bulabilirsiniz.
Bununla birlikte Beşiktaş Çocuk Korosu tek seçenek değil, koral faaliyetler her nerede, ne adla yapılıyor olursa olsun destekliyoruz. Ülkemizde bu sanatsal çalışmalar ne kadar çok yapılırsa o kadar aydınlık bir geleceğimiz olacağını düşünüyoruz.

+ Kaç eğitmen var? Hangi sanatçılar ile işbirliğindesiniz?
Şu an için koronun bir kurucu şefi ve bir piyanisti bulunmakta. Ayrıca koromuzun bir de koordinatörü mevcut. Eğitmenler kısmında bu kişilerle ilgili bilgileri edinebilirsiniz.
2016’dan bugüne çok sayıda ünlü Opera Sanatçısı, Besteci, Orkestra, Pop Sanatçısı ile çalıştık ve çok özel yerlerde ve organizasyonlarda görev aldık. Bunun için Referanslar bölümüne göz atabilirsiniz.

+ Firmamız / Okulumuz ile ortak profesyonel bir çalışma gerçekleştirebilir misiniz?
Elbette. Çok sayıda bu tarz etkinliklerimiz oldu geçmişte. Referanslarımıza göz atabilirsiniz. İletişim bölümünden konuyla alakalı bizle irtibat kurabilirsiniz.

+ Repertuarınızda ne tarz eserler var ve hangi dillerde şarkılar söylüyorsunuz?
Sitenin repertuar bölümünden de görebileceğiniz üzere, klasik çocuk şarkılarından marşlara, Oratoryolardan Opera’lara, Popüler şarkılardan Napolitenlere, Film Müziklerine, Türkülere kadar pek çok tarzda eseri seslendiriyoruz. Şimdiye kadar söylediğimiz diller; Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İbranice.

+ İnteraktif Konser nedir?
İnteraktif kelime anlamıyla “etkileşimli” demek. Belki ileride bu kelimeyi kullanmak daha doğru olur. 26 Aralık 2019 tarihinde ilk defa (sanırım ülke tarihinde de ilk defa) bir çocuk korosu 2 saat boyunca sahnede kaldı ve seyirciyle bu denli farklı etkileşim içerisinde olarak bir gösteri düzenledi. Bu gösteri türünde seyirciler yer yer koreografinin parçası oluyorlar, yer yer oturdukları yerden şarkılara eşlik ediyorlar. Bir koro seçme sınavını bire bir deneyimlerken, aynı zamanda koro seçmelerini kazanmaları durumunda provalarda nelerle karşılaşacakları ile ilgili de bilgi ediniyorlar. Ayrıca gösteri sırasında türlü eğlenceli flashmob’larla da karşılaşıyorlar. Bu bağlamda seyircinin maksimum eğlendiği ve keyif aldığı bir etkinlik haline geliyor. 2022-2023 sezonunda ikincisini gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

2020 yılında yaşanan pandemi günlerinde neler yapıyorsunuz?
Fiziki provalarımızı pandemi dönemi boyunca durdurduk ve tehlikenin geçtiğine emin olmadan başlatmak istemiyoruz. Elbet bir gün tekrar bir araya geleceğiz ama konu çocuklar olduğunda risk almak açıkçası istemiyoruz. Pandeminin ilk aylarında gerek Beşiktaş Belediyesi için, gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi için ses getiren bazı dijital performanslarımız oldu. İki online festival ve bir yarışma için kontrollü bir şekilde bu dönemde bir araya geldik uzun zaman sonra. Sınırlı sayıda çocukla stüdyolara girip, pandemi şartlarına uygun bir şekilde klip çekimleri gerçekleştirdik. Bunları haberler bölümümüzden ve videolar bölümünden takip edebilirsiniz.
Güncel ekleme: 2022 Mart ayı itibariyle provalarımız tekrar başladı. Pandemi şartlarına uygun olarak çalışmalarımıza başladık. Maske kullanımında kısıtlamalar kısmi olarak kalkmasına rağmen provalarımız maskeli ve mesafeli devam ediyor.

+ Konservatuvar Yetenek Sınavları ile ilgili çalışmalarınız var mı?
Evet. Koro içinden veya dışından bu sınavlara hazırlanmak ve kazanmak isteyen aday aileler bizimle iletişime geçebilirler ve bu konularla ilgili detaylı bilgileri http://www.konservatuvarahazirlik.com web sitesinden de edinebilirler.

+ Peki neden çocuk korosu?
Çünkü çocuk sesi, dünyanın en güzel sesi. Hiç bir zaman da susmamalı.