Tarihçe

velitanismaBeşiktaş Belediyesi Beşiktaş Çocuk Korosu, Koro Şefi ve Müzik Öğretmeni Güneş KAYA‘nın uzun yıllar üzerinde çalıştığı ve nihayet hayata geçirdiği bir proje. Dr. Zeynep Civelek ÇAYNAK‘ın projeyi kendi projesi gibi benimsemesi, Beşiktaş Belediye Başkanı Sn. Murat HAZİNEDAR‘ın desteği ve Beşiktaş İlçe Eğitim Müdürlüğü’nün de onayıyla 5-6 Mart 2016 tarihlerinde yapılan yetenek sınavı sonucunda kazanan koristler ile yolculuğuna başladı.

Koro; kurulduğu günden bu yana pek çok konser verdi ve sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. Müzik kliplerinde ve reklamlarda yer aldı. Tekfen Filarmoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Beşiktaş Filarmoni Orkestrası, İstanbul Opera Oda Orkestrası gibi orkestralar ile sahne aldı. 1. Pera Uluslararası Koro Festivalinin ikinci gün açılışını yaptı. 5. Sansev Uluslararası Koro Festivalinde “Çoksesli Şarkı Yorumlamada Başarı” ödülünü kazandı. 12 Ocak 2018 tarihinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu ile birlikte “Carmina Burana” adlı eserin çocuk korosu olarak sahne aldı. 6. Sansev Uluslararası Koro Festivalinde “Saip Egüz Şarkısı Yorumlamada Başarı” ödülünü kazandı. Pek çok televizyon kanalında çocuk programlarında yer aldı. Çok özel besteciler ve icracılar ile çalışma fırsatı yakalayan koro, repertuarında Türkçe eserlerin yanı sıra, İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Latince, İbranice şarkılara da yer verdi. Koronun halen şefliğini Güneş KAYA yapmakta, koroya piyanoda ise İstanbul Devlet Opera ve Bale sanatçısı Simten ŞENPOLAT eşlik etmektedir.

Hayat boyu sürmesi umulan bu projede amaç; farklı okullarda okuyan müziğe yatkın çocukların önemli bir kurum altında bir araya gelerek kaynaşmalarını, temel müzik eğitimi almalarını, çok sesli koro kültürü ile beslenerek güzel, yenilikçi ve öncü sanat işlerinde aktif olarak yer almalarını sağlamak, öte yandan onların sosyal hayatlarına katkı sağlamak ve sanat alanında güçlü bireyler yetiştirmektir.

Sözün özü, unutulmaz şef ve besteci HİKMET ŞİMŞEK‘in de deyimiyle,

“SANATA EVET”