Yorumlar

İnsanların birlikte emek vererek bir güzelliğe imza attıkları çok önemli bir eylemdir beraber şarkı söyleme eylemi. O denli önemlidir ki toplumların sosyal iletişim yapısını şekillendirir. Koro aslında insanların şarkı söylediği değil etrafındakileri dinlediği yerdir.  Birbirine saygı duymak ve empati yeteneğini geliştirmek için biçilmiş kaftandır. Bu erdemlerle genç yaşta tanışmanın önemini bilen çok değerli iki ismin önderliğinde kurulan BÇK, kurucularının olağanüstü çalışma ve özverileri ile bugüne kadar geldi. Umarım çocuklarımız yani geleceğimiz için uzun yıllar yoluna devam eder. İyi ki varsınız Beşiktaş Çocuk Korosu.

Murat Cem ORHAN
Orkestra Şefi / CRR Genel Sanat Yönetmeni


Korolar çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimleri açısından çok önemli kurumlardır. Özellikle çoksesli korolar müziksel gelişimi çok büyük ölçüde destekler. Ülkemizde çoksesli çocuk koroları arasında Beşiktaş Çocuk Korosu önemli bir yere sahiptir. Eğitim anlayışı, müzikal başarı ve repertuarı ile diğer korolara öncü durumdadır. Başarılarından dolayı eğitimcilerini kutluyorum.

Doç. Dr. Hakan BAĞCI
Kocaeli Üniversitesi Koro Şefi


Çocuk yaşta müzikle iletişim kuran bir toplum, mutlak ki çok yönlü düşünen, empati kurabilen ve estetiğin gücüne inanan bir geleceğe adım atmıştır. Müzik başlığı içerisinde özellikle koro müziği, bu ideal için en çoklu özellikleri içinde barındıran alandır.  Ülkemizde profesyonel kariyeri olan çoğu sanatçı, çocuk veya gençlik korolarından yetişmiş ve kendilerini şekillendirmişlerdir. Benim yaşamımda da sesimi keşfedip, kendime güvenli şarkı söylememi ve çoksesli müziğin büyüsüyle tanışmamı Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Gençlik Korosu sağlamıştır. Orada aldığım ilham ile konservatuvara yönlenmiştim.  Tabii ki köklü çoksesli müzik geleneğimizle de orada tanışmıştım. Bir arada şarkı söylemek, farklılıklarla bütün olmak çok kıymetli gerçekten. Bu anlamda Beşiktaş Çocuk Korosu’nun geleceğimiz adına çok büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Kendisini koro müziğine adamış şef Güneş Kaya’nın önderliğinde önemli bir gelenek oluşturacağınıza ve birçok çocuğun yaşamını güzelleştireceğinize inanıyorum. Yolunuz açık olsun.

Caner AKGÜN
Opera Sanatçısı, Bariton


Beşiktaş Çocuk Korosu yaptığı çalışmalar ile çok sesli müzik aracılığıyla çocuklara yüksek farkındalık, disiplin, birlikte çalışma, kültür ve daha birçok evrensel özellikleri üst düzey bir şekilde kazandırmaktadır. Bu zamana kadar yaptığı konserlerde ve temsillerde uluslararası standartların da üstünde performanslar sergilemiştir. DenizBank Çocuk Operası’nın çocuk solistlerinin ve korosunun üyeleri de bu korodan seçilmekte olup Beşiktaş Çocuk Korosu alanında yüksek seviye ile öncü olmaktadır ve olacaktır.

Caner AKIN
Opera Solisti, Rejisör, Sanat Yönetmeni, Öğretim Görevlisi


Beşiktaş Çocuk Korosu ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde Carmina Burana temsili yaptık. Böyle büyük bir sahne olayında çocukların da yer almaları onlar için yaşam boyu unutamayacakları bir anı olacak. Başarılı çalıştırıcıları Güneş Kaya ile sadece müzik yapmıyorlar, en donanımlı şekilde yaşama hazırlanıyorlar. Desteklenmeyi de sonuna kadar hak ediyorlar.

Serdar YALÇIN
Orkestra Şefi


Beşiktaş Çocuk Korosunu daha önce de hayranlıkla izlemiş bir Şef olarak şunları söyleyebilirim ki; Başta Koro Şef’iniz Sayın Güneş Kaya olmak üzere hepiniz gerçekten muhteşemsiniz. Her yaptığınız konserde, disiplininiz ile bütünleşince ortaya çok kaliteli işler çıkarıyorsunuz.  Bu yıl da ülkenize başarılar getireceğiniz, nice turneli konserler diliyorum. Yolunuz açık, alkışınız bol olsun.

Mercan Gökçen UÇKUN
Koro Şefi


2020 yılında 23 Nisan’ın 100. yılı için hazırlamış olduğum iki eserimin bir çocuk korosu tarafından seslendirilmesiyle ilgili olarak Beşiktaş Belediyesi Kültür Müdürlüğü ile görüştüm, koro şefi ve öğretmeni Güneş Kaya hocam ile tanıştım. Beşiktaş Çocuk korosunun kayıt ve icra esnasında disiplininin, almış oldukları eğitimin kusursuz ve müzik adına doğru olduğuna şahit oldum. Başarılarınız daim olsun, hep var olun.

Ali ALTAY
Ses Sanatçısı, Besteci


Beşiktaş Çocuk Korosu denildiğinde ilk aklıma gelen şey, “Mavi Gezegen” isimli şarkımın en güzel yorumlandığı çocuk korosu geliyor aklıma. Özellikle birlikte şarkı söyleme ve müzik yapma eyleminin gerçekleştirildiği en temel oluşumlardan biri olan çocuk koroları, ülkemizde müzik eğitimi açısından en çok ihtiyaç duyulan alandır. Bu konuda Beşiktaş çocuk korosu, üzerine düşen misyonu inanılmaz titizlikte gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda şef Güneş Kaya önderliğinde kurulan ve çalışmalarını devam ettiren koromuzu yaptığı her etkinlikte yürekten destekliyor ve takip ediyorum. Özellikle koroya dahil olan her çocuğun, ileriki yaşantısında birçok olumlu değişikliğe sebebiyet verecek olması ve nitelikli nesiller yetiştirmede de etkili olması bakımından da Beşiktaş Çocuk Korosu Türkiye’de öncü korolar arasındadır bana göre. Birlikteliklerinin bozulmaması ve aynı kalitede nitelikli çalışmalara imza atmaları dileğiyle tüm çocuklarımızı ve koro şefimizi tebrik ediyorum.

Dr. Yavuz DURAK
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Öğretim Üyesi, Besteci
TRT Müzik Dairesi Başkanlığı Değerlendirme Kurulu Üyesi


Beşiktaş Çocuk Korosu ile tanışma fırsatım sevgili Güneş Kaya sayesinde oldu. İyi ki de oldu. Bir gün provalarında bulunma fırsatım oldu ve çocukların her birine hayran kaldım hatta çocukluğuma dönüp onların arasında olabilmeyi bile hayal ettim o hayranlıkla. Aralarından Denizbank Çocuk Operasında birlikte sahnede yer aldığım melekler oldu. Hepsi çok disiplinli, yetenekli, sevgi dolu çocuklar. Kendimi çok şanslı hissettim. Bana o güzel meleklerle tanışma fırsatı veren sevgili Güneş Kaya’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Gelecek nesil muhteşem olacak!

Gamze AYAYDIN
Opera Sanatçısı, Soprano


Beşiktaş Çocuk Korosu ile 2018 yılında oğlumun koroya katılımıyla yollarımız kesişti. Bir veli olarak oğlumun koroda bulunduğu süre içinde çok mutlu olduğunu, hiç bir dersi kaçırmadan severek devam ettiğini mutlulukla gözlemledim.
Birlikte şarkı söylemenin doğru, kurallı, müziksel bütünlük içinde uygulandığı Beşiktaş Çocuk Korosu; katıldığı bir çok ulusal ve uluslararası yarışmalarda çok güzel başarılara imza attı.
Koronun; özverili çalışmalarıyla ilk günkü heyecanını hiç kaybetmeyen sevgili Güneş Kaya önderliğinde çocukların sosyal bir birey olarak topluluk içinde rahatça kendilerini ifade etme becerilerinin gelişmesine yardımcı olurken, sanat alanında güçlü bireyler yetiştirme yolunda emin adımlarla ilerlemekte olduğunu memnuniyetle söyleyebilirim.

Candar KÖKER
Müzik Prodüktörü


Koro kültürü bir toplumun çok sesliliğinde önemli bir yer teşkil eder. En az Söylemek kadar hatta bundan daha önemlisi diğer sesleri de dinlemektir. İşte bu birbirini dinleyen ve anlayan insanlar topluluğunun temel tohumlarıdır. Bu Koro kültürünün erken yaştan itibaren ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.
Beşiktaş Çocuk Korosu kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği projeler ve konserlerle bu önemli misyonları büyük emeklerle yerine getiren ve adından söz ettirmeyi başarmış önemli bir topluluktur. Başarılarını da sürdürerek yoluna devam etmektedir. Bu emeklerin baş mimarı Güneş Kaya’yı tebrik ediyorum.

Volkan AKKOÇ
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Koro Şefi / Besteci
Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi
Sirene & Akademi Sirene Korosu Şefi


Var oldukları ilk günden beri; çocuklarını koşulsuzca destekleyen velilerin ve eğitmenlerinin özverisiyle Beşiktaş Çocuk Korosu daimi bir yola girmiştir. O küçük bedenlerinin içindeki koca yürekleri sayesinde; söyledikleri her melodi gelecek için bir imza idi. Koro Şefleri Sevgili Güneş Kaya sayesinde; tek tek her birine hayran olduğum Beşiktaş Çocuk Korosu ile mesafe sınırı olmadan keyifli bir eser seslendirme şansım da oldu. Koydukları bu disiplin ve hedefi emin adımlarla devam ettirdikleri için, kendilerini ve kurucularını gönülden tebrik ediyorum. Çocuklar hep şarkı söylesin, Müzik susmasın.

Burcu DURMAZ
Opera Sanatçısı, Soprano


Ülkemizin güneş alan en güzide çiçek bahçesi. Her dinlediğimde kalbim çok ferah, umut ve ışık dolu. Geleceği emanet ettiğimiz çocukların bu korodan geçmesi hepimiz adına ne büyük şans. İyi ki varsınız Güneş’in çocukları!

Kübra ŞENYAYLAR
Koro Şefi

Pera Uluslararası Korolar Festivali Genel Sanat Yönetmeni


Güneş Bey, inandıkları doğrultusunda, mutlu çocuklar yetiştirip, geriye değerli bir eser bırakma uğrunda hiçbir özveriden kaçınmadan, devam etmiş/etmekte olan bir eğitimcidir. Kendi kızımın da bir dönem dahil olduğu bu müzikal şölen için, karşısına çıkan tüm zorluklara göğüs germiş, sabırlı, yenilikçi bir öğretmendir. Bu kapkaranlık günlerde, ülkemizin kesinlikle çok daha fazla sevgiye ve Güneş’lere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler hocam.

Can ŞENGÜN
Müzisyen, Prodüktör


Şüphesiz ki her insan hayatında iz bırakan bir dönem yaşamıştır. Lise yıllarımda başladığım ve konservatuvara girmemde büyük etkisi olan Trt İstanbul Radyosu Çok Sesli Gençlik Korosu hayatımın en güzel dönemlerindendir diyebilirim. Okulda disiplinsiz bir ögrenci olmama rağmen hafta sonu provalarına koşarak giden biriydim. Çoksesli koronun sonraki yaşantımda bıraktığı olumlu etkileri hem sosyal hayatımda, hem de profesyonel müzik hayatımda somut bir şekilde hissettim, hissediyorum. Beşiktaş Çocuk Korosunun bu anlamda çok önemli bir göreve imza attığını düşünüyorum. Kurucularına ve eğitmenlerine büyük saygı ve teşekkürlerimi sunarım.

Utku BAYBURT
Opera Sanatçısı, Bariton


Duyuşsal, zihinsel, psikolojik bir çok geliştirici, bütünleştirici özelliğe sahip olan çokseslilik, bir çocuğun tanışmasını, deneyimlemesini en çok istememiz gereken deneyimlerden biridir. Atatürk’ün çok sesliliğe verdiği önemden de biliyoruz ki bir başkasını hissedebilmeyi, empati kurabilmeyi, toplumda bir bütün olabilmeyi hissedebildiğimiz nadir yerlerden biridir koro çalışmaları. Kalbi ve yeteneği ile bir bütün olmayı başarmış Beşiktaş Çocuk Korosu da değerli şefleri ve emek veren hocaları ile günden güne donanımlarını arttırarak şahane işlere imza atıyorlar. Müzik adına duydukları bu heyecan ve azim hiç bitmesin.

Seda KIRANKAYA
Opera Sanatçısı, Mezzo-Soprano
Okan Üniversitesi Konservatuvarı Öğretim Görevlisi


Beşiktaş Çocuk Korosu’nu, henüz “Beşiktaş” ve hatta “Çocuk Korosu” olmadığı zamanlardan, bir diğer değişle, “daldaki portakal”, hatta “portakaldaki vitamin” misali, henüz fikir aşamasındayken beri bilirim.
Uzun yıllardır tanıdığım sevgili dostum Güneş Kaya önderliğinde, fikir aşamasından kâğıt üzerine, kâğıt üzerinden etten kemikten ve çocuk ses frekansından vücut bulana değin hangi aşamalar kat ettiğini, bu aşamalarda neler yaşandığı da az çok bilgim dahilinde.
Yapı olarak profesyonel bir koro gibi durmasına ve bu şekilde çalışılmasına rağmen, esasen amatör ruhu asla kaybetmemeye önem veren, “çocuklar için” bir şeyler yaparken, genel yanılgıdan uzak, ciddiyet ve kalite hususunda gayet büyük işler başaran bir korodur BÇK.
Öyle ki, üyelerinin yaş grupları göz önünde bulundurulduğunda insanı şaşırtan bir profesyonellik, tecrübe, bilgi birikimi söz konusudur. Bunun nedeni, devlet konservatuvarı öğrencilerinden gönüllü olanların arasından sınavla üye alımı yapılmasından geçer.
Hem seviye, hem kalite, hem profesyonellik belirli bir çıtanın üzerinde ancak bu sayede belirlenebilir ve yıllarca bu seviyede tutturulabilir. Tüme varıp koro olarak ele alındığında hal böyleyken, tümden gelip birey olarak bakıldığında da üyelerinin her biri, henüz çocuk yaşta profesyonel bir yaşama adım atmış, konservatuvarda edindikleri teorik eğitimleri, bir profesyonel ortamda hayata geçirme fırsatı bulmuş, öğrencilik hayatlarında henüz çocuk yaşlarında sahne tozunu yutmuş, konser adabını, birlikte müzik yapma ve “bir” olma unsurlarını öğrenmiş, tecrübe etmiş ve yıllar boyu uygulamaya devam ediyorlar. Bu; geleceğin sanatçı adayları için bulunmaz bir fırsattır elbette.
Her açıdan bakıldığında BÇK ve benzer koroların, orkestraların, oda müziği gruplarının sayısının artması, diğer belediyeler, kurumlar, özel şirketler tarafından desteklenerek günbegün yeni oluşumların açılmasının, ülkemizin gelecekteki kültür vizyonu için yadsınamayacak getirileri olacağı gün gibi aşikardır.
Yıllar önce birlikte çıktığımız bir konserde de edindiğim tecrübeye istinaden, bir şefin her zaman çalışmak isteyebileceği nadir çocuk korolarındandır diyebilirim. Büyük abi ve ablalarından bile çoğu zaman beklenmeyecek disiplinleri, dikkatle provaya dahil olmaları, her söyleneni tekrarlatmadan uygulamaya çalışmaları, birliktelik ve entonasyonları, muhteşem sesleri ve birbirinden güzel yüzleri ile her daim onlarla çalışmak istememek, inanın hiçbir şefin elinde değil.
Yolun açık olsun, başarılar sevgili BÇK. Yeni konserlerde görüşmek üzere.

Ulaş KURUGÜLLÜ
İDOB Keman Sanatçısı

Orkestra Şefi


I was once a guest in a rehearsal of the Beşiktaş Children’s Choir as they were preparing for a competition and I was impressed by the dedication of the kids and their conductor, a lifetime friend of mine, as well as by the high technical and expressive level of this wonderful ensemble. I hope they will continue to have beautiful achievements and contribute to the musical education of the young generations in times in which this may be more important than ever.

Oana ANDREICA
Müzikolog


Vivo e lavoro in Turchia da molti anni e come musicista devo dire che il coro dei bambini di Beşiktaş è il migliore che abbia mai ascoltato. Il loro direttore Güneş Kaya con la sua energia e la sua professionalità è riuscito a formare un coro incredibile!
Non dimentichiamoci la cosa più importante: infondere l’arte, la musica, il canto ai nostri bambini perché loro saranno il futuro

Paolo VILLA
Orkestra Şefi, Koro Şefi, Piyanist